Дружно съглашение

Съвременният човек пребивава в състояние на симулация на живеене. Съществуването е  приело форма на вегетация, в която индивидът по – скоро отсъства. Така наречената социална структура е съставена от маса „човекоподобни“ (Честита ни маймунска година!),  натрапващи  разбиранията си на  други като тях.

 

„И ето, съвършеният ансамбъл от актьори!

На всеки дадена е роля,

но ни един не изразява собствената си воля!

Колективът в дружно съглашение,

прие безсъзнателното поведение!“

 

 

Мисловни питанки…

Какъв процент от хората в настоящата действителност се замислят за понятия като гравитация, време, пространство…?

Кой определя кое е горе и кое долу?

Как формираме разбиранията си и даваме оценки?

От какво се ръководим, постъпвайки по един или друг начин в различните ситуации?

 

Действителен случай…

Шофирам на път за дома. Отбивам се да закупя вино от крайпътен магазин. Често пазарувам от съответния магазин и съм в общи линии наясно с асортимента. Местата за паркиране в онзи часови диапазон са ограничени и решавам да спра пред кола, паркирана на бордюра, с презумцията да отсътвам не повече от 10 минути. Предвидливо оставям автомобила на аварийни, с надеждата да подскажа, че няма да се бавя. Свършвам с покупката и се запътвам към колата. На излизане от магазина, млада девойка видимо ядосана се опитва да направи сложна маневра, за да се озове на улицата. Поглеждайки часовника, чувам гневни викове:

 

„…следващия път, в който си оставиш колата на това място

ще я намериш без гуми…“

 

…общо 9 минути престой…

 

 

Жената в колата продължава разярено да ме овиква.  Негласно си помислих: „… поне ще знам към кого да се обърна, ако автмобилът ми се озове без гуми…“В онзи момент  вероятно леко съм се усмихнала , което в комбинация с липсата на реакция, подобаваща на ответната страна, вбесиха още повече шофьорката. Вдигайки стъклото жената продължи да бълва незнайно какво, а аз  потеглих…

Сътоянието на афект за съвременния човек се е превърнало в естествена поведенческа склонност.  Само по себе си то е разрушително и  се изразява в разход на енергия, която бихме могли да вложим в  нещо живототворящо. Всъщност афектът е емоционален взрив, своеобразно  силно чувство, което възниква внезапно. То е зададено от изградения рефлективен модел на индивида и по – скоро ни приближава до животинския принцип на съществуване. Неконтролируемото  състояние, в което човек изпада под въздействието на афект е форма на агресия към околните или автоагресия. Когато човек е афектиран се лишава от възможността да мисли трезво и се превръща в тотален автомат, заложник на случващото се. Подобни изживявания се съотнасят към най – ниските вибрационни нива на съществуване и изразяват пребиваване в реакционен формат. По – интересното е, че за някои хора да се намират в състояние на афект е потребност, примитивен вид подхранване. Или, както мнозина не биха си признали : „…ако няма за какво да недоволствам…с какво ще се занимавам?!“

 

Хумористично откровение…

… Малко момиченце пита майка си:

“ мамо, защо се караш на татко?“

Майката: „защото не иска да тупа килима…“

Момиченцето: „ама…, той го тупа,

ти защо продължаваш да му викаш?“

Майката:“…за да го тупа по- добре…“

 

Всъщност хората сме се съгласили, договорили сме се да се роботизираме и по този начин сме се лишили от живот в усилие. Инстинктивната проява, предизвикана от външни обстоятелства е несвойствена за съзнателния индивид. Привнасяйки  в пространството реакция с негативен отенък (неприязън, гняв), угнетяваме не само нас самите, но и всичко заобикалящо ни. Колективната договореност, като модел на взаимодействие би могла да  влияе благотворно, ако се основава на висши ръководни начала. Докато социалната среда представлява „стихиен безпорядък“, в който принципна система липсва,  индивидът може да поеме отговорност единствено за самия себе си. Осъзнаването на  невъзможността да променим външните обстоятелства е крачка към личностната ни реализация!

 

Да приемем явлението “ дружно съглашение“,

не означава да се съгласим и участваме в неговото проявление!